Boksör Kırığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Boksör Kırığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boksör Kırığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Boksör kırığı, el kısmındaki tarak kemiklerinin en küçük parmak tarafındaki kısmının boyun kısmında yaşanan kırığa verilen isimdir. Genelde duvar gibi esnek olmayan ve düz bir yere çarpma ya da vurma gibi bir durum sonucu oluşur. Boksörlerde sıkça rastlanmasından ötürü bu kırığa halk adında ‘boksör kırığı’ adı verilmiştir. Genel olarak sağlıklı kişilerde görülmekte olan bu kırık türü, kemiği zayıflatan bazı etkenler le beraber çok daha kolay bir şekilde oluşabilir.

Boksör Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Boksör kırığı belirtilerine bakacak olursak, genellikle kırıl oluşumdan sonrasında kemikte bir açılanma sorunu oluşur ve elin üzerinde bir şişlik ya da çıkıntı gözükebilir.

Boksör kırığı hastalığından şikayeti ile gelen hastada, küçük parmak gerisinde hassaslık, şişlik ve son parmaklarda hareketlerde zorluluk gibi sorunlar oluşabilir.

Kırık bulunan elinizde bir uyuşma ya da donukluk hissi meydana gelebilir.

Ancak bunların hepsinden önce boksör kırığının tam olarak tanısının konulması için doktor muayenesinden geçmelidir. Daha sonrasında çekilecek olan röntgenler ile beraber gerekli tanıyı koyar. Eğer kırık ileri derecede ise kırıkta yer ala açılanmayı da tespit etmelidir.

Boksör Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boksör kırığı  tedavilerinde, doktora gitmeden önce ilk yardım olarak, kırığın olduğu bölgeye soğuk bir şey uygulamak faydalı olacaktır. Doktora giderken ya da gitmeden öncesinde kırık olan el aşağıda doğru değil, her an kalp seviyesinin üzerinde yer almalıdır. Bu durum elin şişliğini alması için oldukça önemlidir. Kırık eli alçıya almamak ya da gerekli tedavileri uygulamadan ve doktora gitmeden beklemek, ilerde kalıcı şekilde eğrilik ya da kısıtlılıklara neden olabilir.

Tedavide uygulanan yöntemler ile yapılmak istenen, kırığı düzeltip, normal anatomik yapısına kavuşturararak elin en doğru biçimde kaynamış olmasını sağlamaktır. Eğer kırık durumu, çeşitli alçı ya da ateller yardımı ile sabitlenip, düzenlenebiliyorsa, el pozisyonu koruma altına alınarak tedavi beklenir. Eğer bu tedavi yöntemi de sonuç vermiyorsa, cerrahi tedavi yöntemine başvurularak açık ya da kapalı kırık durumuna göre çivi ya da vida sistemleri takılarak kırık onarılır.

Boksör kırığı durumunun tam olarak iyileşme göstererek tam anlamda işlevsel kısmını yeniden kazanması, genel olarak 2 ila 3 ay arasında sürebilir. Ancak iyileşme kırık durumu ya da hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

Boksör Kırığı Sonrası Fizik Tedavi Gerekir Mi?

Boksör kırığı sonrasında genel olarak fizik tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendi kendine ve zamanla el işlevselliğini tekrar kazanabilir. Ancak bazı durumlarda ise, uzun süre alçıda kalması ya da ameliyat sonrasında bazı sıkıntılı sonuçlarda fizik tedavi gerekir. Bu sıkıntılı sonuçlar ise;

  • Kırık bölgesinde ağrı
  • Kırık bölgesinde şişme
  • Elde kuvvet kaybı
  • Eldeki hareket kısıtlılığı ve sertlik gibi durumlardır. Bu gibi sorunların önüne geçmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine ihtiyaç duyulabilir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*