Kolesterol Nedir? Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Nedir? Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Nedir? Kolesterolün Vücuda Bir Yararı Var Mıdır? Kolesterol Normal Değeri Kaç Olmalıdır? İyi ve Kötü Kolesterol Nedir? Kolesterol Neden Yükselir? Belirtileri Nelerdir? Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterolü Düşüren Doğal Kürler

Lipid düzeyinde bozukluk anlamına gelen kolesterol,  kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok farklı hastalığa neden olmaktadır. Yağın bir parçası olan kolesterolün karaciğerde üretilmesinden sonra vücuda dağıldığı biliniyor. Peki, kolesterol neden düşer ya da yükselir?

Kolesterol Nedir? Kolesterolün Vücuda Bir Yararı Var Mıdır?

‘’ Kolesterol nedir? ‘’ sorusuna vücudunuz için sinsi bir tehlike olduğu cevabı verilebilir. Damarda sertliğin oluşmasının en önemli nedeni kolesteroldür. Sertleşen damar ise kalp – beyin damarlarında tahribata neden olmaktadır. Ancak birçok zararı olan kolesterolün vücut için gerekli bir yapı olduğu da unutulmamalıdır. Çünkü kolesterol eksikliği durumunda fonksiyon bozuklukları görülür.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için kolesterol seviyesinin normal sınırlarda olması sağlanmalıdır. Toplumda kolesterolün tamamen zararlı olduğu düşünülse de, işin aslı öyle değildir. Karaciğer tarafından üretilen kolesterol, hücre içi yapının birleşmesinde rol oynar. Sindirim sistemine fayda sağlayan kolesterolün hormonlar ve tüm vücut fonksiyonlarında olumlu etkileri vardır.

Kolesterol olmadığı zaman sinir sistemi gerekli fonksiyonu yerine getiremez. Buna bağlı olarak sindirim sistemi bozulur. Ayrıca cinsel fonksiyonlarda da bozukluk görülür. Bu gibi nedenlere bağlı olarak kolesterolsüz bir yaşam düşünülemez.

Kolesterol Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için kolesterol değeri normal seviyelerde olmalıdır. Ancak bu değerler kişinin yapısal özelliğine göre değişir. Kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde LDL denilen kötü huylu kolesterol değerinin 100’ün altında olması gerekmektedir. Kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde yüksek risk faktörü saptanmışsa LDL’nin 100 olması gerekir.

Kalp rahatsızlığı ve herhangi bir risk faktörü bulunmayan kişilerde LDL değerinin 130 ve üzerinde olması normaldir. Kolesterolün çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türlere ve kişiye göre değerler değişmektedir.

İyi ve Kötü Kolesterol Nedir?

Kolesterol iyi ve kötü huylu olmak üzere farklı gruplara ayrılır. Hem iyi hem de kötü yanları olan kolesterol değerleri kişinin yaşam tarzına ve vücut fonksiyonlarına göre değişir. Karaciğerde üretilerek kan yoluyla kolesterolün taşınmasına LDL kötü kolesterol denir. Aslında bazı zararları olsa da, LDL’nin yararlı etkileri de bulunmaktadır.

Antioksidanlar ve amino asitlerin diğer hücrelere ulaşmasına neden olan LDL önemli sağlık sorunlarını meydana getirmektedir. LDL değeri yüksek olan kişilerde kalp büyümesi, damar sertliği, damar tıkanıklığı, ani felç ve kalp krizi gibi tehlikelere neden olmaktadır.

İyi kolesterol denilen HDL, LDL’nin tam tersi olarak vücutta fazla oranda bulunmalıdır. Sağlık için son derece iyi olan HDL, fazla kolesterolün karaciğere ulaşmasını ve sindirim sistemi ile atılmasını sağlar. Basit bir kan testi ile HDL’nin değeri belirlenmektedir.

Kolesterol Neden Yükselir? Belirtileri Nelerdir?

Vücutta bulunan kolesterolün yüzde 75’lik kısmını vücudun kendi üretir. Yüzde 25’lik kısmı ise besinlerden alınır. Birçok farklı nedene bağlı olarak kolesterol yüksekliği sorunu ortaya çıkar. İnsan sağlığı için zararlı olan bu durumun temel nedenlerini şöyle sıralayabilir;

Beslenme Düzeni: Kolesterolün yükselmesinin temel nedeni yanlış beslenme düzenidir. Genelde doymuş yağlar içeren zeytin, margarin, tereyağı, kaymak, krema, peynir ve etin çok fazla tüketilmesine bağlı olarak kolesterol yükselir.

Kilo Fazlalığı: Dengesiz beslenme ile beraber artan kilo yüksek kolesterolün ortaya çıkmasına neden olur. Vücutta yağ oranının yüksek olmasına bağlı olarak iyi huylu kolesterol HDL düşer.

Yaşın İlerlemesi: Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kolesterol seviyesi yükselir.

Genetik Etkenler: Genetik bir hastalık olan kolesterol, ailesinde yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde çok sık görülür.

Sigara Tüketimi: İyi kolesterolün değerini yüzde 15 oranında azaltan sigara tüketimi, kalp krizine de neden olur.

Kolesterol yükseldiği zaman sağlık açısından tehlikeli olabilecek sorunlar ortaya çıkar. Aslında yüksek kolesterolün çok tehlikeli olmasının temel nedeni, bu durumda bir belirti ortaya çıkmamasıdır. Damar ya da kalp rahatsızlığı yaşanmadığı sürece yüksek kolesterol fark edilmeyebilir. Bu nedenle düzenli olarak kolesterol değerinin ölçülmesi gerekmektedir.

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Yükselen kolesterolü düşürmek ve ortaya çıkacak sağlık sorunlarından korunmak için öncelikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir. Düzenli ölçümlerle kolesterol değeri ve yüksekliğinin nedenleri belirlenerek buna göre tedaviler uygulanır. Yükselen kolesterolü düşürmek için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Tavuk ve balık derisi tüketilmemelidir.
  • Az yağlı besinler tüketilmelidir.
  • Doymuş yağ tüketimi azaltılmalıdır.
  • Yemekler haşlanmalıdır.
  • Taze meyve ve sebze tüketilmelidir.
  • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • Tam tahıllı besinler tüketilmelidir.
  • Kilo verilmelidir.
  • Sigarayı tüketilmemelidir.

İbrahim Saraçoğlu Kolesterolü Düşüren Doğal Kürler

Kolesterol yüksekliği ile beraber birçok sağlık sıkıntısı meydana gelir. Bunun önüne geçmek için beslenme alışkanlıkları ile beraber doğal kürlerden yararlanabilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kür ile yükselen kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

Bu kür için ilk hafta 4 kere yeşil mercimek çorbası ya da mercimek köftesi tüketilmelidir. 2.haftaya gelindiği zaman yumurta büyüklüğüne sahip olan turpun öğleden önce ve sonra 1 kere tüketilmesi gerekir. 3.haftaya gelindiğinde 1 tatlı kaşığında hibiskus bir bardak suda kaynatılır. Günde iki kez bu çay tüketilir ve yeniden ilk haftadan başlayarak kürler tekrar edilir.

Folik Asit Eksikliği Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*