Kürtaj İçin Yaş Sınırı ve Medeni Durum Var Mıdır?

Kürtaj İçin Yaş Sınırı ve Medeni Durum Var Mıdır?

Kürtaj İçin Yaş Sınırı ve Medeni Durum Var Mıdır?

Kürtaj, genel yasalara göre on haftaya kadar, herhangi bir eş rızasına gerek kalmadan kürtaj hakkını barındırıyor fakat devlet hastanelerine kürtaj için başvurular yapıldığı takdirde bu taleplerin hepsi iptal edilerek geri çevrilmekte. Kürtaj ile ilgili olarak herhangi bir yasa bulunmasa da kesin olarak yasak olduğu belirtiliyor.

Kürtaj İçin Yaş Sınırı

Buna her ne kadar devlet hastaneleri uyum gösterse de birçok özel hastane ve kurumda kürtaj uygulamasının yapılmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum için kürtaj yaşlarına baktığımız zaman, 18 yaşından büyük ve evli bayanlar, onuncu hafta gebeliklerinden sonrasında eşlerinin imzası ile beraber kürtaj uygulamasını yaptırabilirler. 18 yaşından büyük ancak bekar olan kişiler ise sadece kendi rızaları ile beraber kürtaj olmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 18 yaşından küçük olanlar, her ne kadar yasak olsa da bazı kurumlarda aile izni ile beraber kürtaj yaptırabilirler. Fakat 15 yaşından daha küçük bireyler ise hiçbir koşulda kürtaj yapamamaktadır. Gebelikle onuncu haftadan sonra gelişimin önemli bir kısmı oluşmasından ötürü, herhangi bir özürsel durum ya da gebe olan bireyin sağlığını tehlikeye sokacak bir durum olması gibi durumlarda gebelik son bulabilmektedir.

Kürtaj İçin Medeni Durum

Kısaca açıklayacak olursak, kürtaj ülkemizde yasalar ile beraber olmasa da bir yasak durumu bulunur. Bu yasaklar devlet hastaneleri tarafından uygulanmakta olsa da birçok özel hastane ve sağlık kurumu tarafından kürtaj uygulaması yapılır. Reşit olmayan kişiler de aynı durumda normalde kürtaj yasaktır ancak yapan kurumlar da bulunur. Evli ve reşit durumda iseniz, kürtaj durumunda eşinizinde imzalı olarak izni bulunması gerekir. Eğer reşit ve bekar iseniz sadece kendi rızanız ile beraber kürtaj işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*