Ödem Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ödem Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ödem Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ödem birçok kişide rastlanmakta olan hastalık türüdür. Havaların ısınması ile beraber bedenin tuz ve su tutulumu yükselmektedir, bu zaman oluşan sorunlar arasında en başta vücutta ortaya çıkan ödemler gelmektedir. Tedavisi çok zor olan birçok hastalığın belirtisi olarak gösterilebilen ödem, dikkatli bir şekilde tedavi olunmazsa ileride sizin için çeşitli sorunlar oluşturabilmektedir. Bu sebeple hastalık sırasında her daim takiplerin yapılması işlemi oldukça önemlidir. “Ödem nedir? sorusunu kısaca özetlememiz gerekirse gerektiğinden fazla sıvı alımı ve hareketsiz kalma ile ortaya çıkan bir hastalık türü olarak özetleyebiliriz. Ayrıca böbrek yetersizliği, düzensiz beslenme ve karaciğer sirozu gibi hastalıklar ödemin oluşmasına neden olabilmektedir.

Ödemin Oluşma Sebepleri Nedir ve Neden Olur?

Bilindiği üzere insan vücudu çok fazla sıvı tüketmektedir. Hatta vücudumuzun %65-70`lik bir oranının sudan ibaret olduğunu da belirtmek isteriz. Bu hastalık bedenimizde yumuşak dokuların yer aldığı bölgelerde ve damar içerisindeki sıvının dışarı çıkması ile ortaya çıkabilir. Çok fazla tuz ve aşırı sıvı tükettiğiniz zaman, günlük olarak hareketsiz durumlarda hastalık ortaya çıkabileceği gibi farklı hastalıkların belirtisi şeklinde de ortaya çıkması söz konusudur. Hareketsiz kaldığınız zaman ve damar tıkanıklığı sebebi ile oluşan ödem genellikle bacak ve kol bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Fakat alerji ile bağlı olan ödemler ise dudak ve göz etrafı bölgelerde daha sık rastlanmaktadır

Ödem hastalığı oluşmasında tuz tüketimi de büyük rol oynamaktadır. Fazla tuz tükettiğiniz zaman ödem oluşumunu hızlandırmış olursunuz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için yemeklerinize dikkat etmeniz gereklidir. Satışta hazır olarak verilen ürünlerden uzak durmanız gereklidir. Peynir gibi fazla tuz oranına sahip olan malzemeleri suda bırakıp tuzu alındıktan sonra tüketmeniz ödem oluşumuna engel olacaktır. Bu hastalığın oluşmasını istemiyorsanız taze gıdalar ile beslenmeniz önerilmektedir.

Bu arada aşırı tuz tüketmediğiniz sürece su alımının ödem oluşumuna yardım edici bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat kalp ve böbrek hastalığı bulunan bireylerin bu konuda dikkatli olması gereklidir. Kırmızı etin tüketimi de balık ve tavuğa göre sınırlanmalıdır.

Ödemin Belirtileri

Ödem rahatsızlığının nedenleri değişkenlik gösterdiği için bununla birlikte belirtiler de farklı olabilir. Ödemin nedenleri denildiği zaman ilk olarak akla bunlar gelmektedir:

Periferik (Çukur) Ödem

Bu tarz ödemin belirtileri, ayak ve bacak bölgesinde oluşan şişkinlikler şeklinde olmaktadır. Çukur ödeminden dolayı oluşan şişkinlikler hareket değişkenliğiyle artıp azalabilmektedir. Örnek verecek olursak, rahatsızlığı bulunan kişi sırtüstü pozisyonda yatarken bacaklarda oluşan şişlikler azalırken, kuyruk sokumu bölgesinde daha fazla görülecektir. Periferik ödemde şişmiş bölge diğer alanlara göre daha parlak olur ve basınç uygulandığı zaman kolayca çukur oluşabilir. Bu nedenle de rahatsızlığın ismi çukur ödemi olarak bilinmektedir.

Pulmoner Ödem

Akciğerde oluşan rahatsızlıkla birlikte kendini belli eden ödem türüdür. Bu tip ödem rahatsızlığı yaşandığında kişinin harici görünüşünde herhangi bir değişim veya şişkinlik gözükmez, çünkü sıvı akciğerde toplanmaktadır. Pulmoner ödemde genellikle hastaların rahatsızlıkları nefes darlığı, düz pozisyonda yatarken solunumda oluşan rahatsızlıklar, uyurken nefes nefese kalmak gibi çok görülen belirtilerden oluşmaktadır.

Ödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ödem hastalığının teşhis ve tedavi sürecinde mutlaka doktora gidilmelidir. Her ne kadar dışardan bakıldığında çok ciddi bir sorun olarak gözükmese de ileriki dönemlerde kişinin tedavi sürecinin artacağı da bilinen bir gerçektir. Öncelikle hastalığın teşhisi için doktorunuz kapsamlı bir araştırmanın sonucunda gerekli testleri yaparak rahatsızlığınızı tam olarak belirleyebilir. Bu testlere göğüs bölgesinin röntgeni, karın ve bacakların ultrasonu, karaciğerin işleviyle ilgili yapılan kan testleri ve diğer testler dahil olmaktadır. Ödem Tedavisi rahatsızlığın belirtilerine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer söz konusu iki bacağın aynı anda şişmesiyse, sorun sandığınız kadar kolay ortadan kaldırılamayabilir. Yani bu durumla karşılaştığınız zaman hemen bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Tedavi sürecinde doktorunuzun söyledikleri kadar sizin de ne yaptığınız çok önemlidir. Verilen talimatların yanı sıra kompresyon çorapları, damarlardan daha az sıvının sızması için büyük önem taşımaktadır. Periferik ödemin ortadan kaldırılmasında kompresyon çorap yöntemi daha etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra bacak ve baş bölgesinin yatarken yastıkla kaldırılması, farklı ödem türlerinde şişkinliğin giderilmesinde önemli etkenler arasında yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*