Seboreik Dermatit Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Seboreik Dermatit Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Seboreik Dermatit Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak sebore adı ile de tabir edilen seboreik dermatit hastalığı, cilt üzerinde mantar kaynaklı olarak oluşan bir hastalık türüdür. Bu cilt rahatsızlığı bulunan hastalarda, bağışıklık sistemlerin güçlü olmamasından ötürü vücut, mantarlara karşı yeterli miktarda etki gösteremez.

Seboreik dermatit, kafa ve yüz bölgelerinde, belli yerlerde görülür. Hastalık görülen bölge kısmında, deride ince bir şekilde tabaka soyulmasına rastlanır ve yanma hissiyatı görülebilir. Sedef hastalığına oldukça benzer fakat karıştırılmaması gerekir. Çünkü sebore hastalığının belirtileri, sedef hastalığına göre çok daha pasiftir. Seboreik dermatit hastalığı olan kişilerde, cilt kısmında aşırı yağlanma ve kızarıklar meydana gelebilir. Stresli yaşantısı olan , yağlı cilde sahip olan ve aşırı alkol tüketimi yapan kişilerde oldukça fazla rastlanan bir hastalık türüdür.

Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüz koşullarına göre seboreik dermatit hastalığı için eczanelerde birçok kimyasal içeren ilaçlar bulunmaktadır. Ancak biz sizlere seboreik dermatit ve buna benzer hastalıklar için uygulayabileceğiniz doğal tedavi tariflerini vereceğiz.

Limon

Limon, hem mantarlar için oldukça iyi sonuçlar veren asit ve anti-inflamatuar özellikler barındırır. Bunun haricinde bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesine yardım ederek aynı hastalıkla bir daha karşılaşmamanız için yardım eder. Bu yüzden kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

İlk olarak limonu kesin ve sıkın. Bir sprey kutusu ile kafa derisine kadar değecek koşullarda baş üzerine ve etki gösteren bölgeler ile temasını sağlayın. Saç derisine masaj uygulayarak 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra durulayın.

Bu tedaviyi uyguladığınız takdirde yanma hissi ile karşılaşabilirsiniz fakat bu durumda, tedavinin olumlu sonuçlandığı gözükür.

Defne Sabunu

Defne sabununu, aktarlar üzerinden temin edebilirsiniz. Bu sabunun içerisindeki besinler ile mantarların oluşumunu ve gelişimini engeller.

Defne sabununu, yüzünüzü veya kafanızı yıkarken kullanmalısınız, Yıkarken belirli bir miktar masaj yapıp bekletebilir, daha sonra durulayabilirsiniz.

İz oluşumlarının durdurulup azalmasına kadar devam etmenizi öneririz.

Aloe Vera

Aloe vera, cilt ve saçların tedavileri için oldukça fazla tercih edilen bir besindir. Bu sefer aloe veranın anti fundal özellikleri ile beraber hastalığınızı tedavi edebilirsiniz.

Aloe vera bitkisini saf saydam hale getirip bir kap içine yerleştirin. Daha sonrasında masajla gerekli olan bölgeye uygulayıp 20 dakika süre boyunca bekletin. Sürenin sonunda ılık su ile durulama gerçekleştirin.

Gözler görülür etkiler gözlemlemek için her gün bir kez ve toplamda bir hafta boyunca jeli kullanmaya devam edin.

Seboreik Dermatit En Çok Kimlerde Görülür?

Seboreik dermatit hastalığı en çok üç yaş grubu çocuklarında görülür. Bunun haricinde orta ve ileri yaş kişilerde de oldukça fazla rastlanabilir. Ancak özellikle görülen bir yaş kitlesi bulunmamakla beraber, her yaş grubunda rastlanır. Tedavisinin ardından tekrardan oluşma gibi durumlar da bulunur. Genellikle cildi yağlı olan kişilerde daha fazla ortaya çıkar.

Seboreik Dermatit Ne Kadar Sürede Geçer?

Seboreik dermatit hastalığı, iyileşmenin ardından tekrardan aynı şekilde ortaya çıkabilir. Fakat iyi ve düzenli bir şekilde tedavi uygulandığı takdirde hızlı bir şekilde iyileşme durumu mevcuttur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*